غربالگری کرونای مسافران در مرز دوغارون خراسان رضوی از ۶۰ هزار نفر گذشت

بازدید استاندار خراسان رضوی از مرز دوغارون
2 آذر 1400
افزایش سه برابری تجارت ایران و افغانستان با ایجاد منطقه آزاد دوغارون
2 آذر 1400

غربالگری کرونای مسافران در مرز دوغارون خراسان رضوی از ۶۰ هزار نفر گذشت

به گزارش ایرنا مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد در استان خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۶۰ هزار و ۲۱ مسافر خارجی و ایرانی وارد شده از افغانستان در گذرگاه زمینی دوغارون این شهرستان از نظر سلامت پایش شده و مورد غربالگری کرونا قرار گرفتند.

حیدر احسانی روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد مسافر در اجرای طرح “مراقبت بهداشتی از مسافران مشکوک مبتلا به کرونا” توسط ۱۰ نفر از کادر درمان و تیمهای داوطلبان جمعیت هلال احمر تایباد مورد آزمایش پی، سی، آر و تب سنجی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در این طرح غربالگری روزانه افزون بر ۴۰۰ مسافر خارجی و ایرانی و آزمایشات مربوط به بیماری کووید ۱۹ در پایگاه مراقبت مرزی دوغارون انجام می شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد گفت: طرح مراقبت بهداشتی مسافران ورودی به کشور از مرز دوغارون برای نخستین بار در این منطقه با شیوع ویروس کرونا آغاز شده است.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد آزمایشهای انجام شده در این مدت مربوط به مردان و ۳۰ درصد مربوط به زنان بوده است افزود: علاوه بر نمونه گیری در معبر زمینی دوغارون، پایش و آزمایشات کنترل بیماریهای واگیردار نیز در این مرز زمینی برای مسافران ورودی از افغانستان در حال انجام است.

احسانی به شناسایی ۴۷۸ نفر مبتلا به بیماری کووید ۱۹ از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه در بین مسافران ورودی از کشور افغانستان اشاره کرد و ادامه داد: مسافرانی که نتیجه تست کرونای آنها مثبت اعلام شود اجازه ورود به ایران را نداشته و به کشور خود بازمی‌گردند و مسافرانی که در کشور افغانستان و از مراکز معتبر درمانی این کشور مدارک معتبر مبنی بر منفی بودن نتیجه آزمایشات مربوط به کرونا و مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی مشهد را دارند می توانند وارد ایران شوند.

سالانه افزون بر یک میلیون مسافر از طریق مرز زمینی دوغارون بین ۲ کشور ایران و افغانستان رفت و آمد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =