کاظمی‌قمی: ایران نگاه حمایتی به مردم افغانستان دارد/ توسعه همکاری‌ها بین دو کشور ‌

افغانستان شریک نخست خراسان رضوی در حوزه صادرات است
21 آذر 1400
استاندار خراسان رضوی: بخش خصوصی باید در گمرک مرزی دوغارون فعال‌تر ‌شود
21 آذر 1400

کاظمی‌قمی: ایران نگاه حمایتی به مردم افغانستان دارد/ توسعه همکاری‌ها بین دو کشور ‌

مشاور ویژه رئیس جمهوری در امور افغانستان گفت: سیاست دولت و نظام جمهوری اسلامی، نگاه بر حمایت از مردم افغانستان در کمک به ایجاد ثبات و امنیت و بهبود شرایط افغانستان است.

حسن کاظمی قمی در حاشیه بازدید از گذرگاه زمینی دوغارون در مرز ایران و افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تایباد، اظهارداشت: شرایط جدیدی در افغانستان به وجود آمده و آنچه که در سیاست دولت سیزدهم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر آن تاکید شده با نگاه بر حمایت از مردم افغانستان در کمک به ایجاد ثبات و امنیت و بهبود شرایط افغانستان است و امیدواریم بتوانیم همکاری‌های دو کشور و دو ملت را توسعه بدهیم.
بازدید از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون، گمرک مرزی دوغارون محل‌های تخلیه و بارگیری انواع مشتقات نفتی و ذخیره‌سازی انواع کالاهای صادراتی و ترانزیتی از برنامه‌های سفر نماینده ویژه رییس‌جمهوری در امور افغانستان به معبر زمینی دوغارون بود.

در این سفر یک‌روزه کاظمی قمی از نزدیک از حوزه‌های مختلف تجاری و از شرکت‌های مختلف اقتصادی در مرز دوغارون و نیز از نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان نیز بازدید کرد.

کاظمی‌قمی با بیان اینکه بازدید از مرز دوغارون با نگاه به تقویت همکاری‌های اقتصادی بین دو ملت صورت گرفته است اظهار داشت: در دیدار‌هایی ‌که با مسئولان امنیتی، اقتصادی، مرزی داشتیم بر چند موضوع تاکید شد که روان‌سازی مرزها، امنیت بیشتر، توجه به مسائل بهداشت و سلامت، هوشمندسازی مرزها، مدیریت واحد در مرزها از جمله موضوعاتی بود که باید مورد توجه قرار گیرد و برای اینکه بتوانیم از هم افزایی و هماهنگی بیشتری برخوردار باشیم بحث مدیریت واحد در مرزها را مورد تاکید قرار دهیم.

وی عنوان کرد: طرح‌های توسعه‌ای از جمله موضوعاتی است که باید با حمایت دولت در مرز دوغارون ایجاد شود و این توسعه در قالب طرح جامع با همکاری بخش‌های خصوصی و جذب سرمایه‌های خارجی انجام شود و خوشبختانه این علاقه نسبت به سرمایه‌گذاری حتی از طرف خود مردم افغانستان ایجاد شده ‌و بنا داریم برای هم افزایی بیشتر نقشه جامعی طراحی کنیم و جایگاه مرز در اقتصاد ملی کشور دیده شود و این تبادل نظر در این بازدید صورت گرفت.

مشاور ویژه رئیس جمهوری در امور افغانستان گفت: امیدواریم بتوانیم شاهد منطقه مرزی آباد و روان باشیم، امروز ظرفیت‌هایی در منطقه دوغارون وجود دارد که منطبق با نیازها نیست و سیاست دولت این است که با کشورهای همسایه باید همکاری‌ها تقویت شود. مجموعه شرایطی که امروز وجود دارد می‌تواند همکاری‌های منطقه‌ای را در موضوع افغانستان به وجود بیاورد.

کاظمی قمی خاطرنشان کرد: یکی از ظرفیت‌هایی که در تقویت همکاری‌های دو کشور موثر است وجود مشترکات فرهنگی، تاریخی و روابط کهن دو کشور و علقه‌های مذهبی و تعلقات و روابطی که بین دو کشور شکل است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تحولاتی که در افغانستان پیش آمد و در حیطه اشغالگری بود و مهاجرت جمعیتی که از افغانستان به ایران آمدند با فرهنگ ایران بیشتر آشنا شدند اگر چه از یک نگاه تاریخی افغانستان در حوزه تمدنی است ویکی از تلاش‌هاست که در زمینه حفظ و تقویت زبان ادبیات فارسی تلاش شود و این اهتمام را خود ملت افغانستان نیز دارند و باید در نقشه راه و همکاری بین دو ملت دیده شود.

وی افزود: مدیریت واحد مرزها یکی از مولفه‌های همانگی فعالیت‌های اقتصادی است و مرزها در دیپلماسی روابط بین الملل نقش تاثیرگذاری دارند و در این مسیر بخش خصوصی و سرمایه گذاران خارجی نیز می‌توانند نقس بسزایی داشته باشند.

مشاور رئیس جمهور در امور افغانستان با بیان اینکه امیدواریم درآینده نزدیک شاهد روان‌سازی مراودات تجاری در مرز دوغارون باشیم تصریح کرد:در سفری که به کابل صورت گرفت، یک کارگروه در حوزه فعالیت های علمی، فرهنگی و آموزشی بین 2 کشور شکل گرفت که در قالب آن، اقدامات فرهنگی از جمله برگزاری نمایشگاه، همکاری های دانشگاهی در زمینه علوم انسانی، پزشکی و مهندسی انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 1 =